Committees

Organizing committee

  • Luce Brotcorne (INRIA Lille Nord Europe)
  • Dominique Feillet (Ecole des Mines de Saint-Etienne)
  • Nicolas Jozefowiez (LAAS-CNRS / INSA de Toulouse)
  • Dominique Quadri (Université Paris Sud XI)
  • Frédéric Semet (Ecole Centrale de Lille)
  • Christèle Mouclier (LAAS-CNRS)

Scientific committee

Under construction

  • Jaume Barceló, Universitat Politècnica de Catalunya
  • Tolga Bektas, University of Southampton
  • Ann Melissa Campbell, University of Iowa
  • Marielle Christiansen, Norwegian University of Science and Technology
  • Angel Corberán, Universitat de València
  • Jean-François Cordeau, HEC-Montréal and CIRRELT
  • Cristián Cortés, Universidad de Chile
  • Teodor Gabriel Crainic, Université du Québec à Montréal and CIRRELT
  • Guy Desaulniers, Ecole Polytechnique de Montréal
  • Wout Dullaert, Vrije Universiteit Amsterdam
  • Richard Eglese, Lancaster University
  • Kjetil Fagerholt, Norwegian University of Science and Technology
  • Elena Fernández, Universitat Politècnica de Catalunya
  • Michel Gendreau, Ecole Polytechnique de Montréal and CIRRELT
  • Bernard Gendron, Université de Montréal and CIRRELT
  • Bruce Golden, University of Maryland
  • Tore Grunert, GTS Systems and Consulting
  • Richard Hartl, University of Vienna
  • Geir Hasle, SINTEF
  • Mike Hewitt, Loyola University Chicago
  • Lars Magnus Hvattum, Norwegian University of Science and Technology
  • Manuel Iori, Università degli Studi di Modena e Reggio Emilia
  • Stefan Irnich, Johannes Gutenberg University Mainz
  • Anton Kleywegt, Georgia Institute of Technology
  • Martine Labbé, Université Libre de Bruxelles
  • Gilbert Laporte, HEC-Montréal and CIRRELT
  • Jesper Larsen, Technical University of Denmark
  • Der-Horng Lee, National University of Singapore
  • Janny Leung, Chinese University of Hong Kong
  • Angélica Lozano, Universidad Nacional Autónoma de México
  • Hani Mahmassani, Northwestern University
  • Aristide Mingozzi, University of Bologna
  • Guido Perboli, Politecnico di Torino
  • Raffaele Persenti, University of Venice - Ca' Foscari
  • Olivier Péton, Ecole des Mines de Nantes
  • Warren B. Powell, Princeton University
  • Christian Prins, Université de Technologies de Troyes
  • Harilaos Psaraftis, Technical University of Denmark
  • Panagiotis Repoussis, Stevens Institute of Technology
  • Mikael Rönnqvist, Université Laval
  • Nicoletta Ricciardi, Universita di Roma “La Sapienza”
  • Stephan Ropke, Technical University of Denmark
  • Juan José Salazar-González, Universidad de La Laguna, Tenerife
  • José M. Sanchis, Universidad de La Laguna, Tenerife
  • Martin Savelsbergh, University of Newcastle, Australia
  • Karen Smilowitz, Northwestern University
  • Marius M. Solomon, Northeastern University
  • Kenneth Sörensen, University of Antwerp
  • Maria Grazia Speranza, Università degli Studi di Brescia
  • Eiichi Taniguchi, Kyoto University
  • Christos Tarantilis, Athens University of Economics and Business
  • Barrett Thomas, University of Iowa
  • Paolo Toth, University of Bologna
  • Verdat Verter, McGill University
  • Daniele Vigo, University of Bologna
  • Stefan Voss, Universität Hamburg
  • Tom Van Woensel, Eindhoven University of Technology
  • Stein Wallace, Norwegian School of Economics 
  • Roberto Wolfler Calvo, Université Paris 13
  • Athanasios Ziliaskopoulos, University of Thessaly
  • Konstantinos Zografos, Lancaster University
Online user: 1